KLIMATYZACJA, CHŁODZENIE, WENTYLACJA KURNIKÓW ORAZ CHLEWNI

Schładzacze ewaporacyjne pełnią równocześnie funkcję chłodzenia, wentylowania i nawilżania powietrza, a dodatkowo są oszczędne i przyjazne środowisku, nie emitują szkodkliwych fluorowęglanów.

Wentylacja klimatyzacja kurnikówWentylacja kurników i chlewni przy pomocy naszych klimatyzatorów ewaporacyjnych jest niezwykle skuteczna. Przy hodowli drobiu czy trzody chlewnej niezbędne jest zagwarantowanie zwierzętom właściwych parametrów powietrza, w szczególności w okresie letnim, kiedy to temperatura wewnątrz obiektów inwentarskich może wynosić ponad 25°C. W takich, mało komfortowych dla zwierząt, warunkach może wystąpić stres cieplny, mający ujemny wpłwy na aktywność rozpłodową zwierząt, ich prawidłowy przyrost i metabolizm.

 

 

 

Jednym z efektywniejszych sposobów na zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków nawet w najgorętsze dni lata są klimatyzatory ewaporacyjne. Urządzenia te poza podstawową kwestią związaną z obniżeniem temperatury powietrza dodatkowo je nawilżają i zapewniają ciągłą wentylację obiektu, gdyż pracują na powietrzu zewnętrznym. Klimatyzatoy wyparne są rozwiązaniem ekologicznym i oszczędnym.

Czy możliwe jest chłodzenie budynków inwentarskich za kilkanascie złotych dziennie?

Z naszymi klimatyzatorami ewaporacyjnymi osiągniesz ten poziom bez problemu. 

Z 1 kW dostarczonej energii elektrycznej można uzyskać około 33 kW mocy chodniczej, co daje współczynnik EER na poziomie 33.

  

 Panele ewaporacyjne w kurnikach i chlewniach - systemy schładzania Pad Cooling

 

chłodzenie kurnikówW swojej ofercie skierowanej dla właścicieli hodowli posiadamy również produkty dedykowane dla tego typu obiektów, tj. wodne ściany chłodzące, systemy schładzania Pad Cooling, które umieszczane w ścianie razem z instalacją wentylacyjną stanowią kompleksowe rozwiązanie zapewniające właściwe i efektywne chłodzenie obiektów inwentarskich.

Kurniki wymagają dobrej wentylacji, a latem dodatkowo chłodzenia. Aby zapewnić ptakom optymalne warunki rozwoju oraz zminimalizować upadki ptaków, należy zaprojektować odpowiednie chłodzenie i wentylację kurników. Dla brojlerów projektuje się wentylację o wydajności od 4 do 4,2 m3 powietrza na godzinę na każdy 1 kilogram masy ciała ptaka. Zakładając kurnik o ilości drobiu 30.000 sztuk, przy średniej masie 2,5 kg to do takiego kurnika potrzebna będzie wentylacja o wydajności 308 000 m3/h.

 

 

Dobór wodnych ścian chłodzących - sprawdź

O ile warunki temperaturowe stosunkowo łatwo jest utrzymać w okresie zimowym i przejściowych, o tyle w lecie konwencjonalne metody chłodzenia mogą nie zdać egzaminu.

Odpowiedzią na drogie i niewydajne systemy chłodzenia jest system chłodzenia Pad Cooling. System schładzania i nawilżania w obiektach inwentarskich panelami ewaporacyjnymi został najpierw zaadoptowany przez fermy w Stanach Zjednoczonych, aby po kilku latach pojawił się na innych kontynentach. Pad cooling system pozwala schładzać kurniki i chlewnie efektywniej niź dysze wysokociśnieniowe, a zarazem jest to system chłodzenia, któłry nie wymaga specjalnego osprzętu jak pompa wysokociśnieniowa oraz nie wymaga demineralizacji wody.

 Wentylacja kurników

System schładzania panelami ewaporacyjnymi może zostać wykorzystany do:

 • Wentylacja kurników
 • Chłodzenie kurników

 • Chłoodzenie, klimatyzacja wentylacja chlewni

 • Chłodzenie obór

 • Chłodzenie, wentylacja pomieszczeń inwentarskich

wentylacja kurników klimatyzacja kurników 150 150 productGfx 4dd840980c245f0a6b250ebf98255f47 6889

Systemy schładzania Pad Cooling, doskonale sprawdza się do chłodzenia pomieszczeń inwentarskich ze względu na duże obniżenie temperatury, a jednocześnie na zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co prowadzi do zminimalizowania stresu cieplnego.

Systemy schładzania ewaporacyjnego mogą być sterowane przez sterowniki mikroklimatu. W przypadku tego systemu schładzania pomieszczeń inwentarskich steruje się jedynie obiegową pompą wody oraz wentylatorami. Systemy schładzania panelami ewaporacyjnymi z łatwością można powiązać z pracą sterownika mikroklimatu.

Zalety:

 • tanie i ekologiczne chłodzenie [bez użycia f-gazów]
 • łatwa instalacja w nowo-budowanych i istniejących budynkach

 • Łatwa konserwacja

 • możliwość montażu takiej  ściany chłodzącej czasowo i na stale

 • niskie koszty eksploatacji

 • prosty serwis

Budowa:

 • obudowa ze stali nierdzewnej - aluminium

 • zbiornik na wodą z pływakiem utrzymującym wymagany poziom wody,

 • pompa recyrkulacyjna zapewniająca stały dopływ wody do panela chłodzącego

 • standardowe wymiary (wysokość x długość x grubość):

 • 190 cm x 200 cm x 15 cm

 • 190 cm x 100 cm x 15 cm

 • inny wymiar na zamówienie

chłodzenie, wentylacja kurników

Wkłady celulozowe w panelach mogą różnić się grubością wkładu oraz kątem położenia kanałów we wkładach celulozowych. Dzięki temu w zależności od wybranego wkładu można dobrać wentylator i przepływ powietrza w zależności od potrzeb. Większe kąty rozwarcia kanałółw wewnątrz wkładu poprawiają sprawność odparowania wody, ale równocześnie zwiększają straty ciśnienia takiego wkładu. Szczegółowe dane odnośnie sprawności odparowania i strat ciśnienia podano na wykresach.

Panele ewaporacyjne robione są na wymiar określony przez klienta. Budowa wodnych ścian chłodzących przedstawiona jest na poniższych zdjęciach. Rama jest wykonana z aluminium, natomiast elementy rozprowadzające wodę i łączące, wykonane są z PVC (PCW).

wentylacja kurników

wentylacja chlewni

chłodzenie, wentylacja kurników

Chłodzenie ewaporacyjne ma wiele zalet w chłozeniu kurników, obór, chlewni. W połączeniu z odpowiednią wentylacją pozwalają uzyskać optymalne środowisko dla zwierząt hodowlanych podczas letnich upałów. Gwarantem optymalnie działających systemów schładzania panelami ewaporacyjnymi jest prawidłowe dopasowanie powierzchni paneli ewaporacyjnych do ilości nawiewanego powietrza.

Wodne ściany chłodzące - sklep

 

Odsłony: 11602